איך לכתוב הצעת מחיר מקצועית

כל מה שרצית לדעת על כתיבת הצעת מחיר מנצחת

כך תכתבו הצעת מחיר מקצועית ואפקטיבית

הצעת מחיר אפקטיבית היא הצעת מחיר שעובדת בשבילכם, עוזרת ללקוחות לקבל מקסימום מידע עליכם ועל השירות שאתם מציעים ויחד עם זאת מכירתית ומסייעת ללקוחות לקבל את ההחלטה הכי חשובה: האם להיעזר בשירות שלנו.

כל מה שאתם צריכים לדעת על כתיבת הצעת מחיר מנצחת בקלות.

תפקידיה של הצעת המחיר
נפגשתם או שוחחתם עם לקוח פוטנציאלי לגבי שירות/מוצר שאתם מציעים ורלוונטי אליו? מצוין. עשיתם את הצעד הראשון. לאחר שהבנתם בדיוק מה הלקוח רוצה ואיך אתם יכולים לספק לו את זה, כנראה שהוא יבקש מכם לשלוח לו הצעת מחיר.
זו ההזדמנות שלכם ל”עגן” את כל מה שעלה בשיחה הראשונה שלכם וגם את מה שרציתם לומר ואולי לא הספקתם.

הצעת מחיר טובה ואפקטיבית היא כזו ש”מדברת” במקומכם כשהלקוח פותח אותה ואתם לא נמצאים בחדר יחד איתו.

היא צריכה לתת מענה לכל “הכאבים” שהלקוח הציג לכם ובאותו הזמן להעלות נקודות שהוא לא חשב עליהן אך רלוונטיות אליו ויכולות לסייע לו להשיג את המטרות שלו.

הצעת מחיר מנצחת היא זו שגם תעודד את הלקוח ותניע אותו לסגור איתכם את העיסקה בבטחון מלא.

תכינו לעצמכם תבנית קבועה ומעוצבת להצעת מחיר

במקום שכל לקוח יקבל מכם הצעת מחיר שנראית וכתובה אחרת, הכינו לעצמכם תבנית אחידה להצעות מחיר, אשר כוללת את כל הרכיבים שאינם משתנים מהצעה להצעה בדרך כלל כגון: הצגת העסק שלכם והשירותים שאתם נותנים, תנאים והערות כלליות,  שדות שהלקוח יצטרך למלא במידה ותחתמו על ההצעה ועוד… כמובן שהצעת מחיר כזו צריכה להעביר גם את הוייב העיצובי של העסק שלכם. זה יסייע ל”מתג” אתכם ולהיתפס מקצועיים ונכונים יותר אצל הלקוח.
תוכלו לעשות זאת בעזרת תוכנת העיצוב החינמית והנהדרת CANVA,  או
ב- POWER POINT  ואפילו בקובץ וורד אם אתם ממש לא בעלי חוש עיצובי.
תבנית מעוצבת של הצעת מחיר תחסוך לכם המון זמן בהמשך וכל מה שתצטרכו לעשות הוא לשנות את פרטי ההצעה הספיציפית. אם אתם מוכרים רק שירות אחד שחוזר על עצמו כל שתצטרכו לשנות הוא את שם הלקוח.

אילו סעיפים כדאי לכלול בהצעת המחיר?

מבנה הצעת המחיר שלכם צריך לכלול את הסעיפים הבאים עליהם ארחיב בהמשך

  • עמוד שער 
  • הצגת העסק 
  • פירוט השירותים / מוצרים והעלויות
  • לוחות זמנים לביצוע
  • הערות, תנאי תשלום ותנאים כלליים
  • טופס חתימה / פרטי הלקוח.

עמוד שער של הצעת מחיר 

כאן חשוב להציג את הלוגו שלכם, פרטי ההתקשרות של העסק, שם הלקוח ומהות הצעת המחיר, תאריך הגשת ההצעה.
 לדוגמא: הצעה לניהול ערוצי מדיה חברתית – ישראל ישראלי – 2.2.2023

הצעת מחיר חייבת לכלול את הצגת העסק שלכם 

זה החלק בו תציגו את עצמכם ואת העסק שלכם, חשוב לעשות זאת בתמציתיות ובהירות. מטרת החלק הזה היא לאפשר ללקוח להכיר אתכם ואת העסק בצורה הטובה ביות. תחשבו על כך שכאשר הלקוח מקבל את הצעת המחיר אתם לא נמצאים איתו בחדר. החלק הזה צריך לשרת אתכם ולהיות “נציג המכירות” שלכם. תוכלו לכלול כאן גם רשימת שירותים נוספים שהלקוח יכול לקבל אצלכם בעתיד.

הצעת מחיר מפורטת

דאגו שהלקוח יקבל כמה שיותר פרטים על המוצר/ שירות שאתם מציעים לו.
הסבירו את שלבי העבודה השונים הנדרשים. אל תחשבו שהלקוח יבין לבד למה אתם מתכוונים כשאתם כותבים למשל: ניהול עמוד פייסבוק – X ש”ח. חשוב לפרט כאן כמה פוסטים אתם הולכים להעלות בשבוע למשל? האם ניהול עמוד כולל גם מענה לפניות גולשים וכדומה.

ככלל חשוב שבכל סעיף הלקוח יבין מה אתם מציעים, מה הוא מקבל בפועל, איך יתנהל תהליך העבודה ומה ייצא לו מזה.

הצעת מחיר חייבת לכלול לוחות זמנים לביצוע

לגבי כל שירות / מוצר שאתם מציעים חשוב לכלול בהצעת המחיר שלכם לוחות זמנים לביצוע ואבני דרך בתהליך העבודה. אם אתם מגישים למשל ללקוח הצעת מחיר לבניית אתר יש לכם כמה שלבים בתהליך העבודה, תחשבו בכמה זמן עבודה אתם מעריכים כל שלב. האם תחילת שלב אחד תלויה באחר? האם תחילת עבודה על שלב תלויה בקבלת חומרים כלשהם מהלקוח? אולי היא תלויה בקיום פגישה?
דוגמא:

שלב א’ – איפיון  – עד 7 ימי עסקים מרגע קבלת החומרים
שלב ב’ – סקיצה ראשונית לאתר – עד 14 ימי עסקים מרגע אישור האיפיון על ידי הלקוח
וכן הלאה…

הצעת מחיר היא מסמך משפטי מחייב

ולכן כדאי שתכללו בה את כל הפרטים ו”האותיות הקטנות”, כלומר הבהרות, תחומי אחריות, תנאי תשלום, לכמה זמן הצעת המחיר תקפה, מה לא נכלל בהצעה וחשוב שהלקוח יידע, מה קורה במקרה של הפסקת/עצירת הפרויקט, האם מותר לכם לעשות שימוש בלוגו של הלקוח למטרות שיווק, מתי מתחילים לעבוד וכדומה.
כדאי להתייעץ עם עו”ד או קולגה מתחומכם כדי לא לפספס כאן סעיף שיכול להכניס אתכם לבעיה מול הלקוח.
כל מה שנכנס כאן ייש תחת סעיף הערות ותנאים כלליים.

טופס חתימה על הצעת המחיר


אם הלקוח מעוניין לחתום על ההצעה, ציינו כאן אילו פרטים עליו להשלים חוץ מאישור וחתימה על המסמך. למשל, פרטים כלליים של העסק שאתם זקוקים להם כדי להקים את הלוח במערכת ניהול הלקוחות שלכם או כל דבר אחר שחשוב לכם לפני תחילת העבודה.

אל תשכחו לעבור על הצעת המחיר

לפני השליחה ללקוח, כדאי לקרוא בעיון את הצעת המחיר שהכנתם, תבדקו שאין טעויות הקלדה, שכל הניסוחים שלכם תקינים, שההצעה ברורה ושהכל ברור. אם יש לכם קולגה להתייעץ איתו/ה עשו זאת. לפחות עד שתהיו מיומנים.


שמירת קובץ הצעת המחיר

מומלץ לשמור את הקובץ בתצורת PDF, או בתצורה כזו שלא ניתן יהיה לעשות שינויים במסמך. תייקו את ההצעה במחשב שלכם באופן מסודר תחת שם הלקוח או בתיקיית הצעות מחיר. כך יהיה לכם מעקב אחר העבודה שלכם.

לסיכום:
הצעת מחיר אחידה, מעוצבת ומאורגנת היא חובה לכל בעל עסק. כדאי להשקיע בהכנה הראשונית לבד או בעזרת איש מקצוע, זה יחסוך מכם הרבה התעסקות וזמן עתידיים.
אם יש לכם רעיונות או שאלות אתם מוזמנים להעלות אותם בקהילה שלנו 

או ליצור עימי קשר דרך העמוד הבא וכמובן לשתף עם קולגות שהפוסט הזה יכול לעזור להם.

שתפו עם קולגות

עדיין לא הצטרפתם לקהילה שלנו בפייסבוק?

דילוג לתוכן